NEWS.

Search Our Site

ΜΧ Τρίκαλα 2020 #core

Ο Πρίνος των Τρικάλων φιλοξένησε τον δεύτερο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Motocross, με συννεφιά, ανέμους και αρκετή σκόνη –γεγονός που δεν εμπόδισε τους θεατές να παρευρεθούν στον αγώνα της Κυριακής!

Τα δύο σκέλη  της MX1 είχαν έναν νικητή, τον Miki Ivanov από την Βουλγαρία που συμμετείχε με 250 στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Miki παρόλο που δεν πήρε τις εκκινήσεις, κατάφερνε να προσπερνά όποιον είχε μπροστά του, ενώ στη συνέχεια κρατούσε σταθερό χρόνο, ακούραστος στην πρώτη θέση μέχρι τέλους.

Στο βίντεο που ακολουθεί η στιγμή που ο Miki προσπερνά τον Τουρατζίδη και βίντεο της εκκίνησης.

Οι Έλληνες αθλητές ακολούθησαν διαφορετικές θέσεις στην κατάταξη των δύο σκελών.
Στο πρώτο σκέλος της MX1: δεύτερος ακολούθησε ο Γιάννης Τουρατζίδης με ταχύτερο χρόνο 01:47.135 κατά τη διάρκεια του σκέλους, στην τρίτη θέση ο Παναγιώτης Κουζής με 01:47.874, ο Μανώλης Κρητικος στην τέταρτη με 01:48.429 και πέμπτος ο Νίκος Λυρίου με ταχύτερο χρόνο 01:49.092. Ταχύτερος χρόνος του Miki ήταν 01:46.987.

Στο δεύτερο σκέλος: ο Κρητικος βρέθηκε στην δεύτερη θέση με ταχύτερο χρόνο κατά τη διάρκεια του σκέλους 01:47.605, ο Λυρίου στην τρίτη θέση με 01:48.675, τέταρτη θέση για τον Κουζή με 01:48.604 και πέμπτη για τον Τουρατζίδη με ταχύτερο χρόνο 01:47.872, όπου είχε μια πτώση. Ο ταχύτερος χρόνος του Miki ήταν 01:46.870.

Οι βαθμοί του διήμερου αλλάζουν στην κατάταξη του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, καθώς οι βαθμοί του Ivanov δεν υπολογίζονται με αποτέλεσμα ο Κουζής να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας  με 92 βαθμούς μετά την διπλή νίκη του στις Σέρρες.

MX2

Στο πρώτο σκέλος νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Γεωργαντάς με ταχύτερο χρόνο 01:53.190, δεύτερος ο Ανδρέας Ανδρέου με ταχύτερο χρόνο 01:51.819 και τρίτος ο Φραγκίσκος Ζούνης με 01:53.741.

Στο δεύτερο σκέλος πρώτος ήταν ο Ανδρέας Ανδρέου με ταχύτερο χρόνο 01:50.623, δεύτερος ο Γεωργαντάς με 01:50.915 και τρίτος ο Παπίλας Παναγιώτης με 01:50.387.